Novinky

Seznamte se s našimi studenty: Sofiana Sinani získala cenu za nejlepší poster na konferenci Royal Economic Society 2025

21. července 2025

Co když se rodičovská dovolená nepodepisuje jen na pracovní kariéře a výsledcích rodičů? Za odpovědi, které Sofiana Sinani nabídla, dostala cenu za nejlepší poster na konferenci Royal Economic Society 2025.

Většina dosavadního výzkumu se zaměřuje na to, jak nastavení rodinných politik ovlivňuje kariéry rodičů, Sofiana Sinani se ale vydala jiným směrem. Začala zkoumat, jak prodloužená mateřská péče ovlivňuje budoucí ambice dětí – zejména jejich rozhodnutí ohledně vysokých škol a profesní dráhy.

Její projekt se zaměřuje na změnu politiky v České republice v roce 1995, od kdy měly matky možnost prodloužit si dovolenou ještě nad rámec standardní doby ochrany pracovního místa. Výsledky ukazují, že chlapci, kteří byli vystaveni delší mateřské péči, měli výrazně nižší pravděpodobnost, že se přihlásí na stereotypně „ženské“ obory, jako je pedagogika nebo zdravotnictví. Výzkum naznačuje, že rodičovská dovolená neovlivňuje pouze současnou pracovní sílu — může formovat i přesvědčení a ambice budoucí generace.

Klíčové poznatky z projektu Sofiany Sinani:

  • Nastavení rodinné politiky: V roce 1995 nabídla Česká republika matkám možnost prodloužit si dovolenou o jeden rok nad rámec ochrany pracovního místa, přičemž se zapsaly mezi dočasně nezaměstnané.
  • Výzkumná otázka: Ovlivňuje delší přítomnost matky v domácnosti během dětství volbu povolání dítěte?
  • Hlavní výsledek: Chlapci vystavení delší mateřské péči se méně často hlásili na tradičně „ženské“ obory (např. pedagogika a zdravotnictví). U dívek podobný efekt zaznamenán nebyl.
  • Mechanismus: Změna není způsobena akademickými schopnostmi, ale pravděpodobně přenosem genderových norem v rodině.

Sofiana Sinani vysvětluje mechanismus, který popsala ve vítězném posteru na konferenci Royal Economic Society 2025, následovně: „Matky, které využily prodloužené dovolené, zůstaly doma o rok déle, čímž posílily svou roli primární pečovatelky. Abych zjistila, zda neaktivita matky na pracovním trhu přenášela genderové preference pro určitá povolání, analyzovala jsem přihlášky na vysoké školy a obory jsem označila jako stereotypně ženské (mužské), pokud měly historickou míru úspěšného absolvování žen nad (pod) 80 % (20 %). Zjistila jsem, že chlapci v těchto kohortách měli výrazně nižší pravděpodobnost výběru „ženských“ oborů. U dívek se preference nezměnily, což naznačuje, že zatímco delší mateřská péče může změnit vnímání povolání u chlapců, u dívek jsou preference odolnější. Kromě tradiční debaty o nákladech a dopadech na trh práce tak moje výsledky potvrzují i další významný přínos prodloužené rodičovské: může pomoci předefinovat genderové normy u budoucích generací.“

sofiana prize

Celý rozhovor se Sofianou Sinani v angličtině najdete na Blogu CERGE-EI.