O nás

CERGE-EI je společné pracoviště Centra pro ekonomický výzkum a doktorské studium Univerzity Karlovy (CERGE je zkratkou anglického názvu Center for Economic Research and Graduate Education) a Ekonomického ústavu AV ČR (EI je zkratkou anglického názvu Economics Institute). CERGE-EI je také vzdělávací institucí v New Yorku, vlastnící tzv. Absolute Charter od Rady regentů státu New York, která absolventům studia na CERGE-EI uděluje tituly MA a PhD.


Navzdory svým komorním rozměrům se CERGE-EI dlouhodobě umisťuje mezi institucemi produkujícími nejkvalitnější ekonomický výzkum. Své ekonomické know-how a odborné znalosti sdílíme prostřednictvím veřejných přednášek a seminářů. Naše ekonomická knihovna je otevřena široké veřejnosti. Srdečně zveme všechny příznivce akademické a politicky orientované ekonomie, aby se připojili k naší komunitě.

Poslání CERGE-EI

  • Vybudovat uznávané centrum excelence a inovací v ekonomickém výzkumu a vzdělávání
  • Rozšířit okruh špičkových ekonomů ve střední a východní Evropě i mimo ni, kteří budou sloužit veřejnému zájmu
  • Produkovat a propagovat politicky orientovaný ekonomický výzkum

simon johnson modified"CERGE-EI has had a transformative effect on teaching and learning about economics. If we had another five such organizations in equally key parts of the world, the prospects for global economics theory, empirics and policy would be greatly enhanced..."



Simon Johnson, Professor, MIT; Former Director of Research, IMF

Historie

V 19. a na počátku 20. století byla střední a východní Evropa centrem ekonomického myšlení. Jehož průkopníci Joseph Schumpeter (narozen v Třešti, na území dnešní České republiky), Eugen von Böhm-Bawerk (Brno, Česká republika), Ludwig von Mises (Lvov, Ukrajina), Carl Menger (Nowy Sącz, Polsko), Etienne Laspeyres (Riga, Lotyšsko) a Friedrich Hayek (Vídeň, Rakousko) pomohli v tomto oboru vytvořit moderní vědecké paradigma. Československý ekonom Karel Engliš v letech těsně před druhou světovou válkou nejen přispěl k pochopení zákonitostí tržní ekonomiky, ale tyto poznatky dokázal také uplatnit jako československý ministr financí a rektor Univerzity Karlovy.

Během komunistické nadvlády, „ekonomie“, jak byla obecně známá, v praxi i jako studijní obor byla téměř úplně potlačena. Studium moderní ekonomie bylo udržováno při životě několika oddanými jedinci, kteří často s velkým osobním rizikem tajně organizovali ilegální semináře. Jedné skupině v Československé Akademii Věd se podařilo získat jediné předplatné Journal of Political Economy. Každé tři měsíce, když přišlo nové číslo, si ho pečlivě rozdělili, přičemž každý člen odpovídal za to, aby ostatní naučili obsah jednoho článku. Z této skupiny vzešli členové první postkomunistické československé vlády (včetně ministra financí, guvernéra centrální banky a ministra průmyslu a obchodu).

Počátky CERGE a EKÚ

Josef Zieleniec, člen skupiny Akademie věd, který v té době ještě nevstoupil do vlády, čelil otázce jak vychovat novou generaci ekonomů a vyřešit tak kritický nedostatek jak profesorů ekonomie, tak politiků. Spolu s českým emigrantem Janem Švejnarem, tehdejším profesorem na University of Pittsburgh, se kterým se dva roky před tím setkal na konferenci, Dr. Zieleniec okamžitě pochopil, že posílání studentů do USA nebo západní Evropy na postgraduální studium by vedlo k odlivu talentů z regionu, a proto bylo nezbytné ve střední Evropě co nejrychleji vybudovat vzdělávací instituci světové úrovně.

V roce 1990 se hlavní skupina sponzorů včetně Andrew W. Mellon Foundation, USAID a Pew Charitable Trusts dohodla na podpoře doktorského programu na Univerzitě Karlově za předpokladu, že bude sloužit nejen Československu, ale celému postkomunistickému regionu. Realizace trvala další rok. Za aktivní podpory rektora Univerzity Karlovy Radima Palouše zapsalo do září 1991 CERGE prvních 12 studentů ze 7 zemí.

V roce 1992 Československá akademie věd uzavřela Ekonomický ústav i Prognostický ústav a místo nich vytvořila moderní ekonomický výzkumný ústav s názvem Národohospodářský ústav (nyní Ekonomický ústav) v češtině a Economic Institure (EI) v angličtině, s cílem vykonávat vědeckou práci na nejvyšších mezinárodních standardech.

Sloučení CERGE a EKÚ

Vzhledem k tomu, že se cíle a zájmy CERGE a EKÚ překrývaly, začaly v roce 1993 spolupracovat jako partneři. Efektivita pro region nového spojení vzdělávání a výzkumu byla okamžitě zřejmá. V roce 1999 bylo CERGE-EI oficiálně uznáno jako společné pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR.

Růst a vliv

Díky své strategické poloze v historické části Prahy, v samém srdci Evropy, je CERGE-EI i nadále uznáváno jako regionální centrum excelence v oblasti postgraduálního vzdělávání a výzkumu. Má prokazatelné zkušenosti s prací vysoce kvalitních výzkumných pracovníků, vyučujících a studentů zabývajících se dopadem sociální, ekonomické a politické transformace na region střední a východní Evropy a postsovětských zemí.

V roce 1995 CERGE-EI udělila svůj první doktorát Jacku Cukrowskimu z Polska. Stý doktorát získala Asel Isakova z Kyrgystánu v lednu 2010.

V roce 2005 získalo CERGE-EI tzv. Absolute Charter od Rady regentů státu New York, absolventi tak získávají jak americký PhDtitul, tak český titul akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR.

Profesní úspěch absolventů CERGE-EI a světová kvalita výzkumu svědčí o tvůrčím prostředí intelektuální zvídavosti a vědecké rigoróznosti. CERGE-EI získalo řadu ocenění od vládních institucí USA, Evropské komise, mezinárodních grantových agentur a výzkumných organizací. V letech 1992 a 1994 označil sekretariát Evropského společenství programu ACE CERGE-EI za jediné „uznané centrum excelence pro Ph.D. studium v oboru ekonomie“ ve střední a východní Evropě. V letech 1993 a 1994 bylo CERGE-EI uznáno jako Centrum excelence v ekonomickém vzdělávání a výzkumu americkou agenturou pro mezinárodní rozvoj (USAID).